Hotel Jakubus, Wilków
Tło bannera

Historia

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Historia Witamy w Jakubowicach!

Historia zabytkowego dworu sięga 1882 roku, inicjatorem wybudowania rezydencji był spec od fortyfikacji Moritz Karl Ernst von Prittwitz und Gaffron generał, inżynier wojskowy, kierował miedzy innymi budową twierdzy Poznań i budową projektowanej przez siebie twierdzy związkowej Ulm oraz od 1849 umocnień Hohenzollern Burg koło Hechingen.

Dwór w Jakubowicach bez wątpienia miał charakter rezydencjonalny, wraz z ponad  4 hektarowym parkiem krajobrazowym miał dawać spokój, wytchnienie, ale i też świadczyć o zamożności i randze właściciela. Jak na rezydencję możnowładcy przystało w niedalekiej odległości od bramy wjazdowej pobudowano kordegardę ( obecnie recepcja).

Rozmawiając na temat naszego obiektu nie można jednak zapomnieć o jego historii. Pierwsza wzmianka o Jakubowicach pochodzi z 1293 roku. W dokumencie wystawionym przez rycerza Herborda z rodu Quas jako świadek wystąpił niejaki Kristan piszący się „de Jacobisdorf”.Na zachód od obecnego budynku zachowały się ślady po wcześniejszym, średniowiecznym lub renesansowym pałacu, który spłonął w roku 1688.

Pałac otoczony był fosami, w znacznej mierze zasypanymi w 1926 roku. Na początku XIX wieku w miejscu starej rezydencji wzniesiono spichlerz.

W 1882 r. został wzniesiony neoklasycystyczny pałac, którego ostatnim przedwojennym właścicielem był Ulrich Scholz und Rautenstrauch, gospodarujący na dawnych dobrach rycerskich.

 

W 1939 roku na terenie parku można było zobaczyć grobowiec Johanna Gottlieba Köhlera (1749-1815), królewskiego komornika i dziedzicznego właściciela Jakubowic. Nagrobek z piaskowca zwieńczony był stylizowaną na kość kolumną i pokryty inskrypcjami w języku łacińskim, zapisanymi kursywą.

Prezentowany dziś zabytek to budowla murowana, otynkowana, dwukondygnacyjna, czteroosiowa, z dachem siodłowym, o okapach wspartych na profilowanych belkach, kryta dachówką ceramiczną (w latach 60. pałac opisano jako kryty papą).

W ostatnich latach popadający w ruinę pałac i sąsiadujące z nim zabudowania dawnego majątku Jakobsdorf zostały wyremontowane na potrzeby utworzenia hotelu, związanego z prowadzonym przez firmę Osadkowski SA ośrodkiem jeździeckim Jakubus.

Oferty specjalne Pakiety pobytowe i promocje

Jakubowice 36
46-113 Wilków, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij