PIERWSZE WZMIANKI
Rozmawiając na temat naszego obiektu nie można zapomnieć o historii tego miejsca. Pierwsza wzmianka o Jakubowicach pochodzi z 1293 roku. W dokumencie wystawionym przez rycerza Herborda z rodu Quas jako świadek wystąpił niejaki Kristan piszący się „de Jacobisdorf”. W 1376 znajduje się pierwsza potwierdzona wzmianka o świątyni we wsi Jakubowice – Jacobi villa.
Na zachód od obecnego budynku zachowały się ślady po wcześniejszym, średniowiecznym lub renesansowym pałacu, który spłonął w roku 1688. Pałac otoczony był fosami, w znacznej mierze zasypanymi w 1926 roku. Na początku XIX wieku w miejscu starej rezydencji wzniesiono nieistniejący już spichlerz.
nuta historii
Historyczny grobowiec
Na terenie parku można zobaczyć po dziś dzień pozostałości grobowca Johanna Gottlieba Köhlera (1749-1815), królewskiego komornika i dziedzicznego właściciela Jakubowic. Nagrobek z piaskowca zwieńczony jest stylizowaną na kość kolumną i pokryty inskrypcjami w języku łacińskim, zapisanymi kursywą. Grobowiec zlokalizowany jest w zabytkowym parku, niedaleko Hotelu za Parkiem.

dawna rezydencja
Drugie podejście
Historia obecnego dworu sięga 1882 roku. Inicjatorem wybudowania rezydencji rodziny Scholz był spec od fortyfikacji Moritz Karl Ernst von Prittwitz und Gaffron - generał, inżynier wojskowy, kierował między innymi budową twierdzy Poznań i budową projektowanej przez siebie twierdzy związkowej Ulm oraz od 1849 umocnień Hohenzollern Burg koło Hechingen.
Dwór w Jakubowicach bez wątpienia miał charakter rezydencjonalny. Wraz z ponad 4 hektarowym parkiem krajobrazowym miał dawać spokój, wytchnienie, ale i też świadczyć o zamożności i randze właściciela. Jak na rezydencję możnowładcy przystało w niedalekiej odległości od bramy wjazdowej pobudowano kordegardę (obecnie recepcja).

lata przedwojenne
Rodzina Scholz und Rautenstrauch
Ostatnim znanym, przedwojennym właścicielem obiektu był Ulrich Scholtz und Rautenstrauch. W styczniu 1945 r. rodzina Ulricha wraz z nastoletnim synem Dominikiem oraz córkami Gabriele i Dori musiała opuścić majątek Jakobsdorf, uciekając przed Rosjanami. Ulli spisał historię ucieczki do swoich krewnych w Bawarii i nazwał ją „Treck 1945”.

Lata powojenne
Po wojnie
Po wojnie folwark stał się Państwową Nieruchomością Ziemską, a pałac zamieszkali pracownicy Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR). Po dziś dzień wielu z nich znajduje zatrudnienie na terenie dawnego gospodarstwa rolnego.

PRZESTRZEŃ W NATURZE
Współcześnie
W późniejszych latach, najstarszy syn Ulricha, Dominik, wielokrotnie odwiedzał popadający w ruinę pałac, wspominając swój dom rodzinny oraz wspaniałe okolice Jakubowic, w których jako młody chłopiec dorastał. Tuż przed śmiercią, w 2013 roku, Dominik Scholtz und Rautenstrauch wraz z żoną i synem odwiedzili nowych właścicieli majątku w Jakubowicach, aby obejrzeć i wspólnie powspominać dawny dom rodzinny. Bardzo cieszyli się, że miejsce odzyskało dawną świetność i znalazło troskliwych właścicieli.
W latach 2008-2014 popadający w ruinę pałac i sąsiadujące z nim zabudowania dawnego majątku w Jakubowicach zostały wyremontowane. Obecnie na terenie ponad 40 ha zlokalizowany jest hotel oraz ośrodek jeździecki, miejsce odbywania się znanych i lubianych zawodów w skokach przez przeszkody
